Skip to content

294 Leswing Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$28,500
Last Sale Date
Dec 9, 1978

Property Information

Block321.02
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,044
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,500
60%
Improvement Value:$78,400
40%
Total Assessment$194,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,034+5.2%
2024$4,785+3.5%
2023$4,623+1.3%
2022$4,565+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$28,500
DeedBook 3782, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1960