Skip to content

284 Leswing Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
May 30, 2025

Property Information

Block321.02
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.2

Building Details

Building Class16
Description1SF-G 2080
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,080
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,500
43%
Improvement Value:$152,700
57%
Total Assessment$269,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,953+5.2%
2024$6,609+3.5%
2023$6,385+1.3%
2022$6,305+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft2,080DeedBook 20081, Page 233Recorded7/24/2025

Property Sale

Sale
$98,900
DeedBook 4871, Page 494

Property Built

Built

Year Built: 1960