Skip to content

290 Leswing DrBrick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$207,500
Last Sale Date
Dec 12, 2006

Property Information

Block321.02
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,040
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,500
63%
Improvement Value:$68,100
37%
Total Assessment$184,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,768+5.2%
2024$4,532+3.5%
2023$4,379+1.3%
2022$4,323+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$207,500
DeedBook 13451, Page 857

Property Built

Built

Year Built: 1960