Skip to content

291 Leswing DrBrick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$165,100
Last Sale Date
Aug 28, 2003

Property Information

Block321.03
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,020
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,900
63%
Improvement Value:$68,600
37%
Total Assessment$185,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,791+5.2%
2024$4,554+3.5%
2023$4,400+1.3%
2022$4,344+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$165,100
DeedBook 11677, Page 1443

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 10555, Page 995

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5294, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1960