Skip to content

337 Drum Point Rd.Brick, NJ 08723

Built 2005
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 7, 2007

Property Information

Block321.04
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.2

Building Details

Building Class10
Description2SCB
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage---
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
39%
Improvement Value:$424,500
61%
Total Assessment$699,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,068+5.2%
2024$17,173+3.5%
2023$16,592+1.3%
2022$16,382+1.6%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$81,500
DeedBook 11341, Page 325

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4910, Page 392