Skip to content

286 Sky Manor Blvd.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$189,939
Last Sale Date
Apr 27, 2017

Property Information

Block321.05
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage820
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,900
64%
Improvement Value:$65,200
36%
Total Assessment$181,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,678+5.2%
2024$4,446+3.5%
2023$4,296+1.3%
2022$4,241+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$189,939

From:

To:

Sq Ft820DeedBook 16726, Page 1583Recorded5/3/2017

Property Built

Built

Year Built: 1960