Skip to content

283 Sky Manor Blvd.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$202,000
Last Sale Date
Apr 30, 2007

Property Information

Block321.06
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage990
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,300
64%
Improvement Value:$66,000
36%
Total Assessment$183,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,735+5.2%
2024$4,500+3.5%
2023$4,348+1.3%
2022$4,293+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$202,000
DeedBook 13639, Page 1731

Property Built

Built

Year Built: 1960