Skip to content

269 Boeing Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Nov 12, 2016

Property Information

Block321.07
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,326
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,000
56%
Improvement Value:$92,300
44%
Total Assessment$211,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,458+5.2%
2024$5,187+3.5%
2023$5,012+1.3%
2022$4,949+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,326DeedBook 16598, Page 1456Recorded12/13/2016

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 13629, Page 961

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 12547, Page 1119

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 4987, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1960