Skip to content

334 Stinson Rd.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$223,000
Last Sale Date
Nov 4, 2021

Property Information

Block321.07
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.2

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,000
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
62%
Improvement Value:$73,000
38%
Total Assessment$190,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,908+5.2%
2024$4,665+3.5%
2023$4,507+1.3%
2022$4,450+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$223,000
Sq Ft1,000DeedBook 18770, Page 836Recorded11/10/2021

Property Built

Built

Year Built: 1960