Skip to content

280 Huppert Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Date
May 2, 2024

Property Information

Block321.07
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,772
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,300
42%
Improvement Value:$164,600
58%
Total Assessment$281,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,031+5.4%
2024$6,671+3.6%
2023$6,437+1.3%
2022$6,352+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960