Skip to content

337 Pitcairn Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Apr 24, 2014

Property Information

Block321.07
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,040
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,800
64%
Improvement Value:$68,000
36%
Total Assessment$187,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,851+5.2%
2024$4,610+3.5%
2023$4,455+1.3%
2022$4,398+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 15856, Page 262Recorded7/24/2014

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 10377, Page 1399

Property Built

Built

Year Built: 1960