Skip to content

281 Boeing Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Nov 2, 2001

Property Information

Block321.07
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,260
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,300
49%
Improvement Value:$122,500
51%
Total Assessment$239,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,194+5.2%
2024$5,887+3.5%
2023$5,688+1.3%
2022$5,616+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 10607, Page 687

Property Built

Built

Year Built: 1960