Skip to content

277 Boeing Dr.Brick, NJ 08723

Built 1959

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Dec 13, 2012

Property Information

Block321.07
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage820
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,300
64%
Improvement Value:$65,900
36%
Total Assessment$183,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,732+5.2%
2024$4,498+7.8%
2023$4,172+1.3%
2022$4,120+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 15393, Page 1781

Property Built

Built

Year Built: 1959