Skip to content

275 Huppert Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$87,500
Last Sale Date
Oct 13, 1995

Property Information

Block321.08
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,072
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,900
55%
Improvement Value:$96,400
45%
Total Assessment$212,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,484+5.2%
2024$5,212+3.5%
2023$5,036+1.3%
2022$4,972+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 5314, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1960