Skip to content

322 Stearman Rd.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Date
Apr 21, 1997

Property Information

Block321.09
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,140
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,100
60%
Improvement Value:$77,400
40%
Total Assessment$193,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,998+5.2%
2024$4,750+3.5%
2023$4,590+1.3%
2022$4,532+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960