Skip to content

318 Stearman Rd.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 12, 2019

Property Information

Block321.09
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,312
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,400
53%
Improvement Value:$102,300
47%
Total Assessment$218,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,649+5.2%
2024$5,369+3.5%
2023$5,188+1.3%
2022$5,122+1.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$238,000

From:

To:

Sq Ft1,312DeedBook 16928, Page 943Recorded11/6/2017

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 13144, Page 1800

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 10049, Page 142

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 5580, Page 118

Property Sale

Sale
$70,100
DeedBook 5487, Page 468

Property Built

Built

Year Built: 1960