Skip to content

262 Huppert Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$331,999
Last Sale Date
Mar 3, 2021

Property Information

Block321.09
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,620
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,800
52%
Improvement Value:$108,700
48%
Total Assessment$226,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,851+5.2%
2024$5,561+3.5%
2023$5,373+1.3%
2022$5,305+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$331,999
Sq Ft1,620DeedBook 18370, Page 1712Recorded3/17/2021

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 5031, Page 588

Property Built

Built

Year Built: 1960