Skip to content

26 Poppy CourtBrick, NJ 08723

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Sep 25, 2025

Property Information

Block321.11
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,165
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,400
38%
Improvement Value:$188,500
62%
Total Assessment$305,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,901+5.2%
2024$7,510+3.5%
2023$7,256+1.3%
2022$7,164+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft2,165DeedBook 20163, Page 267Recorded10/15/2025

Property Sale

Sale
$399,900
DeedBook 12250, Page 468

Property Sale

Sale
$273,500
DeedBook 10418, Page 90

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 5631, Page 98

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4758, Page 373

Property Built

Built

Year Built: 1988