Skip to content

30 Poppy CourtBrick, NJ 08723

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$764,000
Last Sale Date
Aug 15, 2025

Property Information

Block321.11
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2340
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,340
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,400
32%
Improvement Value:$249,500
68%
Total Assessment$366,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,477+5.2%
2024$9,007+3.5%
2023$8,703+1.3%
2022$8,593+1.6%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$764,000
Sq Ft2,340DeedBook 20150, Page 322Recorded10/1/2025

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft2,340DeedBook 18188, Page 619Recorded12/3/2020

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 10905, Page 1276

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 10326, Page 1291

Property Sale

Sale
$161,500
DeedBook 10052, Page 1

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4835, Page 960

Property Built

Built

Year Built: 1988