Skip to content

34 Poppy CourtBrick, NJ 08723

Built 1988

Last Sale Price
$255,500
Last Sale Date
Apr 18, 1989

Property Information

Block321.11
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,916
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,200
31%
Improvement Value:$264,400
69%
Total Assessment$381,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,607+5.4%
2024$9,118+3.6%
2023$8,802+1.3%
2022$8,687+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$255,500
DeedBook 4751, Page 989

Property Built

Built

Year Built: 1988