Skip to content

9 Poppy CourtBrick, NJ 08723

Built 1989

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Apr 25, 1996

Property Information

Block321.12
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.3

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage3,169
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,200
25%
Improvement Value:$334,300
75%
Total Assessment$445,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,507+5.2%
2024$10,937+3.5%
2023$10,567+1.3%
2022$10,434+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5365, Page 200

Property Sale

Sale
$214,000
DeedBook 4734, Page 709

Property Built

Built

Year Built: 1989