Skip to content

25 Poppy CourtBrick, NJ 08723

Built 1988

Last Sale Price
$654,000
Last Sale Date
Mar 1, 2022

Property Information

Block321.12
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage3,965
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,500
24%
Improvement Value:$384,000
76%
Total Assessment$503,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,005+5.2%
2024$12,361+3.5%
2023$11,943+1.3%
2022$11,792+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$654,000
Sq Ft3,965DeedBook 18957, Page 763Recorded3/21/2022

Property Sale

Sale
$421,000

From:

To:

Sq Ft3,965DeedBook 16124, Page 1183Recorded7/6/2015

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 10494, Page 703

Property Sale

Sale
$227,900
DeedBook 5757, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1988