Skip to content

320 Bellanca Rd.Brick, NJ 08723

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Dec 30, 2024

Property Information

Block321.14
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage820
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,700
67%
Improvement Value:$55,900
33%
Total Assessment$171,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,432+5.2%
2024$4,213+3.5%
2023$4,070+1.3%
2022$4,019+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft820DeedBook 19893, Page 1031Recorded1/6/2025

Property Built

Built

Year Built: 1960