Skip to content

318 Bellanca Rd.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Mar 17, 2022

Property Information

Block321.14
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage820
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,700
62%
Improvement Value:$71,800
38%
Total Assessment$187,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,843+5.2%
2024$4,603+17.1%
2023$3,930+1.3%
2022$3,881+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft820DeedBook 18960, Page 1054Recorded3/22/2022

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft820DeedBook 18332, Page 369Recorded2/24/2021

Property Built

Built

Year Built: 1960