Skip to content

323 Stearman RdBrick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
May 24, 2017

Property Information

Block321.14
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,020
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,900
58%
Improvement Value:$85,200
42%
Total Assessment$201,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,194+5.2%
2024$4,937+3.5%
2023$4,770+1.3%
2022$4,710+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,020DeedBook 16757, Page 1640Recorded6/5/2017

Property Sale

Sale
$167,000

From:

To:

Sq Ft1,020DeedBook 16215, Page 112Recorded10/15/2015

Property Built

Built

Year Built: 1960