Skip to content

331 Stearman Rd.Brick, NJ 08723

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Nov 6, 2024

Property Information

Block321.14
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage820
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,100
95%
Improvement Value:$5,800
5%
Total Assessment$121,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,502+5.2%
2024$4,279+3.5%
2023$4,134+1.3%
2022$4,082+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$262,000
Sq Ft820DeedBook 19876, Page 1381Recorded12/16/2024

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 5569, Page 561

Property Built

Built

Year Built: 1960