Skip to content

334 Lockheed Rd.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$394,000
Last Sale Date
Nov 30, 2022

Property Information

Block321.15
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,338
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,300
52%
Improvement Value:$107,000
48%
Total Assessment$223,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,768+5.2%
2024$5,482+3.5%
2023$5,297+1.3%
2022$5,230+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$394,000
Sq Ft1,338DeedBook 19274, Page 55Recorded1/12/2023

Property Sale

Sale
$151,000

From:

To:

Sq Ft1,338DeedBook 16784, Page 1818Recorded6/29/2017

Property Sale

Sale
$312,000
DeedBook 12850, Page 293

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 12219, Page 1233

Property Built

Built

Year Built: 1960