Skip to content

318 Lockheed Rd.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Jul 26, 1993

Property Information

Block321.15
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,208
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,700
57%
Improvement Value:$88,900
43%
Total Assessment$204,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,035+5.5%
2024$4,773-1.7%
2023$4,853+1.3%
2022$4,792+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5086, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1960