Skip to content

334 Northrop Rd.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Sep 3, 2003

Property Information

Block321.16
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.2

Building Details

Building Class16
Description1SF-P 1460
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,100
52%
Improvement Value:$106,900
48%
Total Assessment$223,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,760+5.2%
2024$5,475+3.5%
2023$5,290+1.3%
2022$5,223+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 11673, Page 1815

Property Sale

Sale
$12,500
DeedBook 5760, Page 127

Property Sale

Sale
$93,750
DeedBook 5049, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1960