Skip to content

332 Northrop Rd.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$280,250
Last Sale Date
Jun 3, 2021

Property Information

Block321.16
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage820
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,100
68%
Improvement Value:$54,600
32%
Total Assessment$170,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,409+5.2%
2024$4,191+3.5%
2023$4,049+1.3%
2022$3,998+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$280,250
Sq Ft820DeedBook 18530, Page 941Recorded6/14/2021

Property Sale

Sale
$169,900

From:

To:

Sq Ft820DeedBook 15705, Page 1636Recorded12/11/2013

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 12612, Page 227

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 4920, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1960