Skip to content

317 Lockheed Rd.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jul 5, 2018

Property Information

Block321.16
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,060
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,100
59%
Improvement Value:$79,100
41%
Total Assessment$195,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,042+5.2%
2024$4,792+3.5%
2023$4,630+1.3%
2022$4,572+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,060DeedBook 17188, Page 1653Recorded7/26/2018

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 4951, Page 592

Property Built

Built

Year Built: 1960