Skip to content

248 Sky Manor Blvd.Brick, NJ 08723

Built 1962

Last Sale Price
$203,682
Last Sale Date
May 22, 2020

Property Information

Block321.18
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,040
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,900
58%
Improvement Value:$82,400
42%
Total Assessment$198,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,122+5.2%
2024$4,868+3.5%
2023$4,704+1.3%
2022$4,644+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$203,682
Sq Ft1,040DeedBook 17917, Page 823Recorded6/9/2020

Property Sale

Sale
$242,500

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 17094, Page 1Recorded4/25/2018

Property Sale

Sale
$186,500
DeedBook 15336, Page 562

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 13494, Page 802

Property Built

Built

Year Built: 1962