Skip to content

247 Huppert DrBrick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Apr 26, 2024

Property Information

Block321.19
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,040
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,400
55%
Improvement Value:$99,200
45%
Total Assessment$219,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,672+5.2%
2024$5,391+8.4%
2023$4,974+1.3%
2022$4,911+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,040DeedBook 19680, Page 1858Recorded5/13/2024

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,040DeedBook 18854, Page 835Recorded1/6/2022

Property Sale

Sale
$130,000
Sq Ft1,040DeedBook 18202, Page 285Recorded12/10/2020

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 16222, Page 417Recorded10/22/2015

Property Built

Built

Year Built: 1960