Skip to content

241 Leswing Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$412,000
Last Sale Date
Jul 17, 2025

Property Information

Block321.20
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,476
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,900
61%
Improvement Value:$74,100
39%
Total Assessment$190,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,908+5.2%
2024$4,665+3.5%
2023$4,507+1.3%
2022$4,450+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$412,000
Sq Ft1,476DeedBook 20078, Page 1648Recorded7/22/2025

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 14984, Page 875

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 11516, Page 902

Property Sale

Sale
$697,221
DeedBook 5509, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1960