Skip to content

239 Leswing Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Sep 8, 2022

Property Information

Block321.20
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,140
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,900
72%
Improvement Value:$45,600
28%
Total Assessment$161,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,172+5.2%
2024$3,965+3.5%
2023$3,831+1.3%
2022$3,782+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft1,140DeedBook 19161, Page 1083Recorded9/12/2022

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 10530, Page 1265

Property Built

Built

Year Built: 1960