Skip to content

68 Chestnut Ct.Brick, NJ 08723

Built 1992

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Nov 18, 2022

Property Information

Block321.25
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,147
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,800
36%
Improvement Value:$259,400
64%
Total Assessment$406,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,492+5.2%
2024$9,972+3.5%
2023$9,635+1.3%
2022$9,513+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft2,147DeedBook 19256, Page 35Recorded12/20/2022

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,147DeedBook 16809, Page 443Recorded7/21/2017

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 5707, Page 414

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4969, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1992