Skip to content

383 Drum Point Rd.Brick, NJ 08723

Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Nov 17, 2005

Property Information

Block321
Lot11.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.3

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage936
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,000
51%
Improvement Value:$298,500
49%
Total Assessment$610,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,769+5.2%
2024$14,988+3.5%
2023$14,481+1.3%
2022$14,298+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 12944, Page 213