Skip to content

78 Cedar Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Date
Apr 17, 1997

Property Information

Block321
Lot25.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,585
Acreage0.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,700
56%
Improvement Value:$122,300
44%
Total Assessment$278,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,181+5.2%
2024$6,825+3.5%
2023$6,594+1.3%
2022$6,511+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960