Skip to content

26 Evelyn CourtBrick, NJ 08723

Built 1997

Last Sale Price
$449,000
Last Sale Date
Jan 17, 2022

Property Information

Block321
Lot8.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.3

Building Details

Building Class16
DescriptionA-2SF2G 1918
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,918
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,800
48%
Improvement Value:$158,800
52%
Total Assessment$303,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,842+5.2%
2024$7,453+3.5%
2023$7,201+1.3%
2022$7,110+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$449,000
Sq Ft1,918DeedBook 18883, Page 115Recorded1/26/2022

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 11559, Page 1189

Property Sale

Sale
$147,475
DeedBook 5497, Page 590

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5419, Page 1