Skip to content

214 Antoinette Ct.Brick, NJ 08723

Built 1988

Last Sale Price
$589,000
Last Sale Date
Sep 19, 2023

Property Information

Block322
Lot11.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,506
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,200
36%
Improvement Value:$242,200
64%
Total Assessment$381,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,852+5.2%
2024$9,363+3.5%
2023$9,047+1.3%
2022$8,932+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$589,000
Sq Ft2,506DeedBook 19495, Page 950Recorded9/26/2023

Property Built

Built

Year Built: 1988