Skip to content

218 Antoinette Ct.Brick, NJ 08723

Built 1991

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jan 9, 2019

Property Information

Block322
Lot11.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,458
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
33%
Improvement Value:$256,200
67%
Total Assessment$381,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,846+5.2%
2024$9,358+3.5%
2023$9,042+1.3%
2022$8,928+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft2,458DeedBook 17363, Page 979Recorded1/22/2019

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,458DeedBook 17261, Page 810Recorded10/5/2018

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 4865, Page 341