Skip to content

270 Circle DrBrick, NJ 08723

Built 2006

Last Sale Price
$393,850
Last Sale Date
Apr 4, 2013

Property Information

Block322
Lot15.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,991
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,300
30%
Improvement Value:$318,400
70%
Total Assessment$452,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,693+5.2%
2024$11,114+3.5%
2023$10,738+1.3%
2022$10,602+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$393,850
DeedBook 15496, Page 1198

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$193,800
DeedBook 12734, Page 907