Skip to content

262 Circle Dr.Brick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 2000

Property Information

Block322
Lot16.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,484
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,700
44%
Improvement Value:$176,900
56%
Total Assessment$315,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,152+5.2%
2024$7,748+3.5%
2023$7,486+1.3%
2022$7,391+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940