Skip to content

225 Country WalkBrick, NJ 08723

Built 2023

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Jan 11, 2024

Property Information

Block322
Lot29.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16.5
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,987
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,400
32%
Improvement Value:$299,600
68%
Total Assessment$439,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,339+231.3%
2024$3,422
Property History

Property Sale

Sale
$665,000
Sq Ft2,987DeedBook 19586, Page 1939Recorded1/19/2024

Property Built

Built

Year Built: 2023