Skip to content

275 Duck Pond LaneBrick, NJ 08723

Built 1990

Last Sale Price
$149,900
Last Sale Date
Dec 7, 2000

Property Information

Block323.01
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,154
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,100
46%
Improvement Value:$172,200
54%
Total Assessment$320,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,273+5.2%
2024$7,863+3.5%
2023$7,598+1.3%
2022$7,501+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 10257, Page 1327

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4888, Page 746

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4854, Page 432

Property Built

Built

Year Built: 1990