Skip to content

274 Duck Pond LaneBrick, NJ 08723

Built 1989

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Mar 18, 2005

Property Information

Block323.02
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,590
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
51%
Improvement Value:$139,500
49%
Total Assessment$283,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,323+5.2%
2024$6,960+3.5%
2023$6,725+1.3%
2022$6,640+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 12533, Page 1159

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 4878, Page 189

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4781, Page 488

Property Built

Built

Year Built: 1989