Skip to content

246 Duck Pond LaneBrick, NJ 08723

Built 1989

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
May 15, 2015

Property Information

Block323.02
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,528
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,900
44%
Improvement Value:$186,100
56%
Total Assessment$331,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,550+5.2%
2024$8,126+3.5%
2023$7,851+17.1%
2022$6,703+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,528DeedBook 16091, Page 54Recorded5/27/2015

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 4738, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1989