Skip to content

254 Duck Pond LaneBrick, NJ 08723

Built 1988

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Nov 30, 2000

Property Information

Block323.02
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,240
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,700
44%
Improvement Value:$186,200
56%
Total Assessment$329,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,521+5.2%
2024$8,099+3.5%
2023$7,825+1.3%
2022$7,726+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 10259, Page 136

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5147, Page 830

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4940, Page 108

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4826, Page 475

Property Built

Built

Year Built: 1988