Skip to content

355 Elm LaneBrick, NJ 08723

Built 1993

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Nov 30, 2022

Property Information

Block323.03
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,507
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,500
34%
Improvement Value:$263,200
66%
Total Assessment$398,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,298+5.2%
2024$9,788+3.5%
2023$9,457+1.3%
2022$9,338+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$675,000
Sq Ft2,507DeedBook 19263, Page 359Recorded12/29/2022

Property Sale

Sale
$144,900
DeedBook 5042, Page 572

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5005, Page 391