Skip to content

305 Elm CourtBrick, NJ 08723

Built 1992

Last Sale Price
$429,900
Last Sale Date
Jun 29, 2005

Property Information

Block323.03
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1755
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,755
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
43%
Improvement Value:$178,900
57%
Total Assessment$312,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,082+5.2%
2024$7,682+3.5%
2023$7,422+1.3%
2022$7,328+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$429,900
DeedBook 12692, Page 342

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 5611, Page 720

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5456, Page 921

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 5018, Page 970

Property Built

Built

Year Built: 1992